Závody sportovních vozů


Závody sportovních vozů

Ať už závodíte profesionálně, nebo si jen užíváte závodní tempo, závodění se sportovními vozy je aktivita pro každého, kdo má chuť.

Protože jsou však všechny závody soutěživé, vždy hledáte způsoby, jak svůj čas zlepšit. Zde je několik tipů, které si můžete vzít s sebou, až příště vyrazíte na asfalt.

Na startu
– Pokud jste začátečník, snažte se na startovní čáře nepodtrhnout plynový pedál. Možná ještě nejste zvyklí ovládat veškerý výkon.

– Pokročilí závodníci vytočte motor tak vysoko, jak to jen v rámci bezpečných limitů jde. Po pokynu uvolněte spojku a nechte motor běžet.

Na rovinkách

– Na rovinkách byste se měli pohybovat blízko maximální rychlosti, ale dávejte velký pozor na řízení.

– Začátečníci by měli používat obě ruce pro volant a umístit je do poloh „10“ a „2“.

– Pokročilí závodníci by měli umět řídit zrychlováním a zpomalováním. Zrychlování přivede vůz k vnější dráze, zatímco zpomalování jej vtáhne dovnitř. Řízení volantem je minimální a mělo by pouze určovat směr tahu.

Provádění zatáček
– Závodníci přistupují k zatáčkám dvěma způsoby: postupně a ostře.
Postupné zatáčky se používají směrem k vnější straně dráhy, takže se do nich najíždí mírně zeširoka. Začátečníci by si na tento druh zatáček měli zvyknout jako první. Ostré zatáčky se zastrkují směrem k vnitřní dráze a umožňují vozu driftovat v zatáčce. Tato zatáčka je určena pro pokročilejší závodníky, protože vyžaduje hodně manévrování s řízením, brzdou a plynem.

– Do zatáčky najíždějte pomalu a rychle vyjíždějte. Když se blížíte k zatáčce, uberte plyn a nechte vůz zpomalit na rychlost, která se lépe ovládá. Po dosažení vrcholu zatáčky opět přidejte plyn.

Závodní postoje
– Pokaždé zhodnoťte svůj výkon. Zaznamenejte si, jak jste si pokaždé vedli, a určete, jak je můžete zlepšit. Zlepšily vámi zajeté tratě vaše časy? Zrychlovali jste plynule, nebo jste závodili v nárazech? Bude to od vás vyžadovat trpělivost, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí.

– A konečně, přestože se jedná o závod, rozvíjejte postoj, že spíše než na překonávání časů ostatních jezdců pracujete na zlepšování své techniky. Soustředění se na to, abyste byli rychlejší než ostatní, vás připraví o koncentraci na to, co musíte udělat správně. Nezapomeňte, že jedete rychlostí kolem a nad 100 km/h. Malé chyby mohou způsobit velké nehody.

S těmito závodními tipy můžete být na dobré cestě ke sportovnímu závodění s uspokojením a v bezpečí.