Jak se dělí sportovní vozy


Jak se dělí sportovní vozy

Pokud je pro vás důležitá vysoká akcelerace, maximální rychlost a vzhled, pak pravděpodobně hledáte sportovní vůz. Sportovní vozy představují odvětví s obratem 4,5 miliardy dolarů a ročně se jich prodá přibližně 55 000 kusů. Sportovní vozy jsou konstruovány jako výkonná vozidla – to znamená, že mají být tlačeny tak, jak to běžná auta nedokážou. Například zrychlení z 0 na 100 km/h často nepřesahuje 5 sekund. Protože je obtížnější manévrovat s rychle jedoucím objektem, jsou sportovní vozy speciálně konstruovány tak, aby se s nimi dalo manipulovat při nejvyšších rychlostech. Termín „sportovní“ vznikl jako označení pro elegantní, ale robustní design, který vyzařuje silnou osobnost člověka za volantem.

Následuje základní přehled sportovních vozů na trhu – jejich obecný design a uspořádání a také výčet nejoblíbenějších modelů a výrobců.

– FF – motor vpředu, pohon předních kol.
Uspořádání FF má mírné schopnosti pro jízdu ve vysokých rychlostech a je k vidění ve vybraných modelech, jako je Fiat Coupé a Lotus Elan M100.

– FR – motor vpředu, pohon zadních kol
Považuje se za „klasické“ uspořádání sportovního vozu, motor pohání zadní kola, ale hmotnost je přitom odlehčena od zadní části vozu. FR umí dobře projíždět zatáčky a přitom si zachovává kontrolu nad vozem. Společnost Mercedes-Benz je uznávaná za to, že toto uspořádání používá u svých modelů.

– RR – motor vzadu, pohon zadních kol
Díky motoru vzadu, který pohání zadní kola, poskytuje rozložení hmotnosti u uspořádání RR vozu vynikající trakci. Bez pomocných jízdních prvků, jako je kontrola stability, se však řízení stává obtížným. V současné době je jediným výrobcem, který u svých vozů zachovává uspořádání RR, Porche.

AWD – pohon všech kol
Uspořádání AWD poskytuje nejsnadnější ovladatelnost, takže je ideální pro ty, kteří se sportovními vozy teprve začínají. S rozšířeným používáním této techniky začalo Audi s modelem Quattro. Japonští výrobci, jako například Mitsubishi, použili toto uspořádání ke zlepšení ovladatelnosti, což z něj činí vynikající rallye vůz.

Kvůli vyšším omezením ve státech jsou výrobci sportovních vozů rozšířenější v Evropě než v Americe. Přesto jsou americké značky rovnocennou konkurencí svým evropským a asijským protějškům. Mezi uznávané výrobce a modely patří např:

Alfa Romeo
Alpine
Aston Martin
Austin-Healey
BMW
Bugatti
Caterham
Davrian
De Lorean
Ferrari
Fisker
Jaguar
Koenigsegg
Lamborghini
Lotus
McLaren
Maserati
MG
Morgan
Panoz
Porsche
Triumph
TVR
Vector

Teď, když jste začali, udělejte další krok a objevte vzrušení, které vám sportovní vůz může přinést dnes, stejně jako přinášel po celé generace.