Jak rychle jede vaše auto?


Jak rychle jede vaše auto?

Když máte peníze na útratu a při výběru vozu máte na výběr z mnoha možností, každý automobilový nadšenec se rozhodne pro jednu možnost – pořídit si sportovní vůz. Ve světě sportovních vozů však platí základní kritéria rychlosti, rychlosti, rychlosti a rychlosti.

Nejrychlejším sportovním vozem je podle různých kritiků Dauer 962 LeMans z roku 1994 s rychlostí zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy. Nejrychlejším vozem Ferrari je Ferrari ENZO z roku 2002, a to dokáže zrychlit z 0 na 62 mil/h závratnou rychlostí 3,5 sekundy. Mezi další rychlé vozy patří Chevrolet, Dodge, LeBlanc, Renault, Audi a Corvette, jejichž rychlost zrychlení z 0 na 60 mph nepřesahuje 2,9 sekundy.

Nyní se nabízí otázka, na kterou je třeba odpovědět: Co dělá rychlý sportovní vůz rychlým?

Ačkoli stylistika je velmi dobrým měřítkem při pořizování sportovního vozu, za elegantností se skrývá více než jen styl. Velmi elegantní a oblé tvary těchto rychlých sportovních vozů ve skutečnosti přispívají k fantastické aerodynamice – díky tomu je mnohem snazší jet s vozem rychle, aniž byste se museli starat o odpor vzduchu, tlak vzduchu atd. V důsledku toho žhavý a sexy design vozu ve skutečnosti přispívá k něčemu víc než jen k estetice, ale zvyšuje rychlost a výkon vozu.

Dalším prvkem, který přispívá k rychlosti vozu, je jeho nižší hmotnost. Je to patrné na sníženém objemu nákladového prostoru sportovního vozu. Naštěstí to u milovníků sportovních vozů nepředstavuje velký problém. S kapacitou nákladu a sníženou hmotností souvisí i skutečnost, že některé sportovní vozy mohou mít menší počet míst k sezení a obvykle se vyznačují tvrdší a těsnější jízdou ve srovnání s prostornější a pohodlnější jízdou, kterou nabízejí sportovně užitkové vozy nebo sedany.

Posledním hlediskem rychlosti je však její celková dynamika, která zahrnuje ovladatelnost a odpor při jízdě. Sportovní vůz má velmi malou hodnotu, pokud nedokáže udržet rychlost v přímém směru při jízdě v úzkých zatáčkách a po nájezdu do slepé uličky skončí rozdrcený. Právě z tohoto důvodu mají i ty nejrychlejší sportovní vozy obvykle pohon zadních, nikoli předních kol, protože pohon zadních kol poskytuje lepší trakci a umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti při průjezdu zatáčkou.

I když sportovní vůz není jen rychlost, není na škodu, když je sportovní vůz také rychlý. Koneckonců Dauer 962 LeMans z roku 1994 je ceněný právě proto, že překonává rychlosti všech ostatních rychlých sportovních vozů.